2012. március 7., szerda

Első fotók







13 hetesen. 7 cm az ülőmagassága a babócának.
Úgy pörgött forgott, nyújtózkodott(2.fotó), mint a kis béka. nagyon eleven volt. Fiúnak tűnik:)
Dupla Uh volt.
először bejelentkeztem egy komplex géndiagnosztikára, elmentem, aláírtam a papírokat...mire megérkezett az orvos, berezeltem...visszaléptem. Nem akarok áleredmény miatt izgulni.

2012. március 4., vasárnap

tavaszi alkotások




közben március 15.ére is készülünk:)

Sarkady Sándor: Fel!

Itt az óra,

itt az óra!

Aki vitéz

fel a lóra!

Rajta vagyok, rajta máris-

vitéz volt a nagyapám is.


Patrik már harsogja. Milán inkább a "A jó lovas katonának...."dalt énekli.


Milcsi holnap marad nagyival-hőemelkedése volt dél körül. este láztalan.



Posted by Picasa

Repülő makett kiállítás


9re misére mentünk, utána a reptérre, onnan a dédi mamát látogattuk.
tartalmas napunk volt, korai ébresztővel-hétköznap háromnegyed7kor alig bírjuk kiverni Őket az ágyból, hétvégén 6kor ébresztőőőőőőőőőő.

Délután kertben voltunk, este alkottunk és meséltünk.
Posted by Picasa

Patrik jellemzése

Patrik gondozó nénijétől kaptuk és most közzé tesszük:

Bölcsődei csoportos gyakorlat


Gyakorlat helye: Jósika úti bölcsőde, Szolnok

Gyakorlat letöltésének időpontja: 2012. január 17.-19.

Gyakorlatvezető neve: Aranyosné Szabó Ágnes

Gyakorlatomat 2012-01-17 - 2012-01-19 között töltöttem a Szolnok MJV Önk. Egészségügyi és Bölcsődei Igazgatóság, Jósika úti módszertani bölcsődében, a hetes csoportban.

A teljes csoportlétszám 13 fő, 4 kislány és 7 kisfiú. Megfigyeléseimet Patrik tevékenységeiről írom, aki most 33 hónapos.

Érzelmi állapot:

Megfigyelésem során Patrikot kifejezetten nyitott, kedves, érdeklődő kisfiúnak ismertem meg. Érzelmi állapotát tekintve kiegyensúlyozottnak vélem, derűs, optimista. A környezetében lévő felnőttekkel, és gyerekekkel barátságos. Nagyon sokat nevet, mosolyog, örömét hangos kacagással fejezi ki. Játék közben társaival könnyen teremt kapcsolatot, a velük folytatott tevékenységek során a legvidámabb. Sírni a három nap alatt nem láttam.

Felnőttekhez való viszonya:

A gondozónővel kapcsolata szeretetteljes, bizalmon alapul. A vele töltött időben arca derült, látható, hogy szívesen van a társaságában. A gondozási műveletek alkalmával segítő, támogató megerősítéseit szívesen fogadta, figyelt rá. Az öltözködésben, fürdőszobai teendőkben, evésben önálló, rutinos. Ritkán szorult segítségre, a kéréseket elfogadta, és teljesítette azokat. A közvetlen testi érintéseket, öleléseket nem igényelte állandóan, de a simogatásokat, érintéseket szemkontaktussal nyugtázta. Nem jellemző, hogy segítséget kért, mert a csoportban kialakított stabil napirendet már jól ismeri, eligazodik benne, tevékenységében ezért önálló.

A csoportban dolgozó társgondozónővel kevésbé közvetlen, de őt is elfogadja, ismeri. A szemlélő számára könnyen felismerhető, hogy ki a saját gondozónője. Vele közlékenyebb, először neki mutatja meg a műveit, elmeséli neki élményeit, játék közben néha keresi tekintetét, megerősítését várja, és kapja. Velünk, látogatókkal előbb rövid ideig félénken viselkedett, majd távolságtartó volt, de később már felvette velem a szemkontaktust, mosolygott, kérdéseimre röviden válaszolt.

Étkezés

A megfigyelések alkalmával azt tapasztaltam, hogy az étkezéseket türelemmel várta, ismeri a gondozási sorrendet, és nyugodt volt, amíg a gondozónő az ő tányérjába is szedett ételt. Az asztalhoz mindig ugyan arra a helyre ült, érdeklődéssel figyelte az ételt. Jóízűen, szívesen és sokat evett. Örömét lelte az étkezésekben, nem válogatott. Általában kért még repetát. Reggel a középre helyezett tányérból önállóan vett még, tízórait, vagy ebéd közben a gondozónő kérdésére bólintott, válaszolt, hogy kér-e még.

A poharát két kézzel tartotta, szájához emelte, és nagy kortyokkal ivott. Ha kért még innivalót, türelmesen várta meg, amíg gondozónője megtöltötte újra poharát. Ivás után szalvétával törölte meg száját.

Ebédnél a kanalat lazán marokra fogta, könyökét magasra emelte, kanalát befelé fordította. Nagy falatokat merített, és nagyra nyitotta száját. Kifejezetten jó ízűen evett, de néha sok ételt tömött be a szájába. Nem válogatott az ételben, az ebédből több alkalommal is kért még. A fő étel elfogyasztása után szalvétával megtörölte száját. Tányérját félre tette. A gyümölcsből is szívesen fogyasztott, marokra fogva jóízűen ette meg. A gyümölcsöt magasra nyúlva vette el, vigyázva, hogy az előtte lévő poharat ne üsse le. Étkezés közben nyugodt volt, és láthatóan örömét lelte benne, lekötötte figyelmét. Evés közben nem beszélgetett. Étkezés után száját alaposan megtörölte, felállt, székét betolta a helyére.

Öltözködés, fürdőszoba használat

Megfigyelésem során úgy láttam, hogy Patrik teljesen önállóan képes levetkőzni és felöltözni. Az öltözködésben szívesen részt vett, élvezettel vette le, és vette fel a ruhadarabokat, sikerélménye volt a tevékenység közben. A gondozónő kérésére pl. udvarra menetel előtt, azonnal elindult a fürdőszobába WC-zni. A WC-ülőkéjét felhajtotta, egyedül letolta a harisnyáját, majd az alsónadrágot is. Állva pisilt, majd önállóan felöltözött. Nem volt szüksége a gondozónő irányítására, segítségére, esetleg csak a ruháját kellett megigazítani. Kézmosáskor egyedül megnyitotta a csapot, a folyóvíz alá tartotta a kezét, szappant forgatott a kezei között, öblített, majd elzárta a csapot. A törölközőjét levette az akasztóról csipeszfogással, megtörölte a kezét, majd visszaakasztotta azt a helyére. Öltözködéskor a polcról leemelte a csizmáját. Mamuszát levette, elvette a gondozónőtől a melegítőjét. Ügyesen egyedül vette fel a nadrágját. Csizmáját felhúzta, és a kabátját levette a fogasról. Sapkáját a fejére húzta, sálát a nyakába tette. A kabátot is egyedül vette fel. Zipzárját illesztgetni próbálta, de a gondozónő segített felhúzni. Vetkőzéskor kabátján a zipzárt lehúzta, levette azt, sapkáját, sálját az ujjába próbálta dugni. Kabátját visszaakasztotta, papucsát elővette. Csizmáját önállóan levette, felvette papucsát, helyére tette csizmáját. A tükör előtt elővette a fésűjét, megfésülködött. Mind a mosdóban végzett teendőkben, mind az öltözködésben ügyes, rutinos, önálló. A feladatokat tempósan végezte, folyamatosan, nyugodtan. Nem húzta az időt, örömmel vett részt benne.

Alvás:

Étkezés után az asztaltól felállt, mamuszát a matracához vitte, papucsát párban hagyva lefeküdt, betakarózott, hasra fordult, és nagyon gyorsan elaludt. Ottlétem alkalmával nem volt alvókája.

Mozgás:

Patrik 33 hónapos, ezért természetesen már jár. Járásáról a felesleges mozdulatok már lecsiszolódtak, nyújtott derékkal, nyújtott térdekkel, párhuzamos lábfejekkel biztonságosan, szépen jár. Mozgása viszonylag jól koordinált, lépései még egyenlőtlenek, rövidek. Mozgásai a megfigyelt napokon sokfélék voltak: járkált, ugrált, kicsit szaladgált, közben néha megpihent, és a puhasarokban hosszabb-rövidebb időre elmélyült játékot folytatott: babát fektetett a babakocsiba, épített, mesekönyvet nézegetett, vagy szituációs játékokat játszott. Úgy láttam, hogy nagyon érdeklődő, aktív, tevékeny. Mozdulatai kényelmesek, nem kapkod, de mindig kitalál egy másik játékot, és az újabb játékhelyzetek alakmával helyét változtatja. A csoportszobában a megfigyelések alatt a legtöbb időt a babakonyhában, és a puha sarokban töltötte.

A gyakorlat ideje alatt a csoportszobában mozgásfejlesztő eszköz nem állt a gyerekek rendelkezésére.

A teraszon Patrik nagyon aktív, a kint lét idején leginkább motorozott, néha leszállt motorjáról, szaladgált kicsit, de inkább a motorral játszott tovább. Motorját igen gyorsan hajtotta, néha figyelmezetni kellett, hogy lassabban hajtson. A motort néha páros lábbal, máskor váltott lábbal hajtotta.

Értelmi fejlődése:

Tág érdeklődési körét játékának változatossága tükrözi. „Mintha” játékokat játszik: néha ő a kutya, máskor élményeiből meríti ötleteit, szívesen játszott kislány társával a konyhában, főzött, evett, tüzet „gyújtott”, Tv-t nézett, és kedvenc meséjének főcímdalát végig énekelte. Játéka közben több alkalommal szituációhoz illő dalokat hangicsált. Állandóan figyelt, figyelme lankadatlan, észrevett minden újat, érdekeset. Folyamatosan beszélgetett, párbeszédet folytatott társával, érdeklődött, válaszolt, mindenhez tudott valami oda illőt fűzni. Csoportszobában, gondozási egységben jól kiismeri magát, otthonosan mozog benne. Amikor újságot, vagy könyvet nézegettek, figyelte a képeket, a kérdésekre jól válaszolt. A képekre mutatott, és megnevezte az ott látottakat. A színeket felismerte, és megállapításokat tett: - Ez olyan, mint az én ruhám. – Ez lányos, mert rózsaszín. – Összefüggéseket ismert fel.

Beszéd:

Patrik szinte teljesen tisztán beszél, kerek összetett mondatokban, összefüggően. A hallott információt jól értelmezi, a kérdésekre válaszol, ő is képes kérdéseket feltenni. Sokat és összefüggően beszél társaival, és gondozónőjével. Volt, amikor társával játék közben beszélgetett, és csak a játékot figyelő személy és a játékosok tudták, miről folyik a csevely, mert nem egész mondatokban beszéltek, szinte fél szavakból is megértették egymást. - Ez szituatív beszéd. Máskor ugyan csak játék közben figyeltem meg, hogy nem feltétlen társához beszélt játéka közben, hanem csupán magát irányította beszélgetése közben. Ilyenkor hangosan közölte gondolatait, de nem várta, hogy a gondozónő, vagy a társa válaszoljon neki.

Gondozónőjét, társait nevén szólította. Szókincse gazdag, kívánságát, akaratát, ötleteit szóval is kifejezte. Szófajokat vegyesen használta, - használt főneveket, mellékneveket, igéket, számneveket, - és helyesen ragozta.

Játék:

Nagyon hamar észrevettem, hogy Patriknak valószínűleg az egyik legjobb kapcsolata Trixivel van. A három nap alatt végig vele játszott, nagyon jól össze vannak szokva. Követték egymást, közösen ötleteltek. Ebben a kapcsolatban a kisfiú a dominánsabb, a játékba ö viszi az új ötleteket legtöbb alkalommal.

A főzőkonyhában sok időt töltöttek. Patrik az asztalnál üldögélt, és a tányérjába tett ételeket „kóstolgatta”. Folyamatosan csevegett a két gyerek. A konyhában tálakat tettek egymásba, ételeket pakoltak bele. Ki-be rakodtak. Kitalálták, hogy mit esznek. Kavargatták az ételt. Néha átszaladt a puha sarokba, és egymás mellett üldögéltek. Babáztak, babakocsit tologattak, vagy éppen anyás-apás játékot játszottak. A babakocsiban lévő babát a bölcsibe vitték. A babakonyhába és a puhasarokba a több alaklommal visszatért. A gyakorlatom alatt úgy vettem észre, hogy a legkedvesebb játéka egy sárga kacsa-táska volt. Ezt sokszor kereste, számon tartotta, hogy hová is tette, telefont rakott bele. Ha nem találta, megkérdezte Trixit, hogy hol van. Együtt megkeresték, majd felakasztotta a konyhába. Szituációkat talált ki, „mintha” játékokat játszott. Pl.: leült a puhasarokba, és hívta Trixit Tv-t nézni. Vagy pl. a puha sarokban ücsörög, párnát igazgat, a fejét rá tette. Alvósat játszott. – Alszok – Felébredtem! Vagy kutyának képzelte magát, tányérból lefetyelt. Utánozza a kutya ivását, hangját, halkan „ugatott”: - Vau-vau, csontot kérek, Trixi!- Trixi a tenyerét nyújtotta, Patrik pedig „evett” belőle.

Patrik játékát a változatosság, kreativitás, és aktivitás jellemezte.

Társas kapcsolatai:

Patrik a csoportban központi szerepet tölt be. Minden társával jó kapcsolatban van, több gyerekkel is szívesen játszik, de Trixi a legkedvesebb barátja. Vele játszik a legtöbbet, sokat beszélgetnek, néha megsimogatja, kedveskedik vele. Nem került vele még apró konfliktus helyzetbe sem. Volt rá példa, amikor a kislány egy másik kisfiúval játszott, az el akarta venni játékát, és Patrik közbe lépett, óvta Trixit, nem engedte, hogy elvegyék tőle a játékát. Társaival durván egyszer sem viselkedett, de őt sem bántják társai.

Összegzés:

Nagyon örülök, hogy ezt a három napot ebben a csoportban tölthettem. A gondozónők nagyon kedvesen fogadtak bennünket, sokat segítettek, rengeteg információval szolgáltak. Jó volt látni, hogy hogyan foglalkoznak a gyerekekkel, hogyan gondozzák őket, milyen módon is terelgetik őket a helyes irányba.

A csoportban kellemes a légkör, jó a hangulat. A gyerekek nyugodtak, jókedvűek, kiegyensúlyozottak. Ezt a gyerekek játékának sokszínűségéből, és a gondozónőkhöz való pozitív viszonyulásukból mértem le. Elfogadják a gondozónők kéréseit, a gyerekek nyugodtak, nem volt egyszer sem sírás a három nap alatt. Öltözködésben, fürdőszoba használatban, étkezésben önállóak, egymással a gyerekek elfogadóak, és együtt játszanak. Azt gondolom, hogy ez a kellemes légkör a szeretetteljes gondozónő-gyermek kapcsolatnak, a gondozónők következetességének, a jól kialakított napirendnek, és az állandóságnak köszönhető.

Patrikban egy nagyon kedves, aranyos, és okos kisfiút ismertem meg. Rendkívül jól kommunikál, jól teremt kapcsolatot társaival, öröm nézni a játékát. Mozgásában, játékában, önállóságában a korához képest jól fejlettnek tartom.

2012. március 3., szombat

Patrik 3 éves lett






IMÁDJUK! Ő a mi kis cukorkánk. Ügyes, értelmes, önálló és szófogadó, szeretgetős és még mindig ölelgethető-puszilgatható.
Posted by Picasa

Nagycsalád leszünk



A Fiúk nagyon örülnek. Karácsonyi ajándék:)Milán kérte karácsonyra.;)


Csütörtökön mondtuk el nekik, Milán annyira figyelmes, puszilgat, ideszalad és megsimogatja a pocakomat. NAgyon sokat kérdez és sokat beszélgetünk
Patrik már pénteken azzal kezdte a bölcsiben reggel, hogy elmondta a gondozó néninek, kistestvére fog születni.(a gondozó néni már várta apát délután, hogy igaz a hír?)
Pár nap és túl vagyunk az egyharmadon(13.hét). Szeptember 12-e a kiírt NAGY nap. AZtán majd tervezünk;)
Borzasztóan álmos és émelygős vagyok-főleg délutánonként, halmozottabban, mint a 2 Fiúnál együtt véve. :( Ülve, játék vagy beszéd közben képes vagyok elaludni.
A pocakom szinte az 5.héttől már látszott, 8.héttől már az is észrevehette, aki nem is gondolta....
Posted by Picasa

2012. február 29., szerda

Milcsinek mozog a foga


tegnap este fél 9ig meccsen voltak, Milcsit a nemzeti Sportban is láthatjuk:)
palánkon nézzetek át, balra!
lent, jobb metsző.

2012. február 25., szombat

Tavasz

Délelőtt nyitott ablaknál játszottunk, be se gyújtottunk a kandallóba. 10fok körül van, ablak pucoláson is túl vagyunk.
csalogat a természet.( 1 hete még mínusz 17fok volt.)
és a jövő téli 40 mázsa tüzelő:)



egész napos munka, nem kell Őket este altatni.
Posted by Picasa

Bölcsöde

amennyire féltem Patrikot bölcsödébe adni, most annyira hálásak vagyunk, hogy a legcsodálatosabb gondozónénihez kerülhetett Patrik. valóban nem győzünk hálát adni, hogy ilyen szeretettel neveli, gondozza kisebbik fiunkat. örökké hálásak leszünk neki!

Most egy csokor képpel lepett meg bennünket.


februári farsangolós képek



és képek Patrik mindennapjairól.

2012. február 19., vasárnap

Ovis farsang







Posted by Picasa
3tól fél6ig maradtunk. a Fiúk sokat szaladgáltak, játszottak.Zsákmamacskáztunk, így jó sok kacattal tértünk haza























A tortát a Fiúk sütötték Apával, amíg én edzésen voltam pénteken. de sajnos nem maradthatott titokban szombatig, mert olyan, de olyan jó illata volt!

és csodálatosan finom volt.(én kértem a sajttortát, de azt nem tudtam, hogy Ők sütik:))

itt a receptje
Posted by Picasa

2012. február 17., péntek

2012. február 12., vasárnap

elmaradtam


kis énekes-gitáros pacsirtánk

méhecske lesz a bölcsis farsangon.
pénteken lett volna, annyira sok volt a hiányzó(3an voltak), hogy elmaradt.



a múlt hétvége, amikor én Pesten emeltem a rezgéseimet.
Posted by Picasa

Számol, számol


Most állandóan és mindent megszámol, összeszámol és megmutat.
Milán 6 éves lesz, Patrik 3.

tegnap mamát köszöntöttük. Délután fánkot sütögettem.ha már farsangi szezon van. A Fiúk délelőtt a dombon szánkóztak.
MA Apa a havat hordta a padlásról. Jó kis meló volt. Mi pogácsát sütöttünk. Délután a fát vágta.
Míg mi Patrikkal szundiztunk.

Milcsi kis méregzsák.napjában többször.és szó fogadatlan. nagyon nagyon merészen próbálgatja a korlátait. Mi pedig a sarkunkra álltunk.jönnek a büntik.

Patrik kis édes, bújós, mosolygós. néha Milánnak odacsap, Milán visszaadja, aztán Patrik jön valamelyikünkhöz panaszkodni,hogy "Milán bántooott"

Holnaptól a bölcsis Trixi-a Patrik barátja-ovis lesz. 2 hete készítgetjüka gondozó nénivel a Patrikot.
reméljük ügyesen veszi majd.
Posted by Picasa

2012. február 7., kedd

Hétvége

Péntek reggel vonatra ültem, és csak vasárnap este jöttem haza. thetathealing tanfolyamon voltam.
Okleveles thetagyógyító vagyok.:)

Szerencsére sok hó esett, így apának viszonylag könnyű dolga volt a Fiúk programját illetően-azt leszámítva, hogy apa fázott a legjobban. Patrik ki se látszott a kupacokból.
Már nagyon vártak haza-legjobban Milán.

Kifacsarva és mégis kicsit feltöltődve értem haza.

Dédi itthon van, amikor a nagyi suliban egész nap, akkor egy fiatal nő itt tölti a délelőttöt. (Állapota változatlan.)

2012. február 1., szerda

SZIBÉRIAI HIDEG

jól vagyunk. mindenkin végig söpört a nátha.1-2 nap,felváltva.

Milcsikéék a SzolnokTvben rétegesen öltözködnek ebben a mínusz10fokban a 4és feledik percnél.

patrik ma nyűgösebb volt, sírt reggel, délután, este....

a dédi változatlan.

2012. január 26., csütörtök

Ajánlom figyelmetekbe a bölcsis menüt. HA csak ránézünk is megéhezünk, annyira ínycsiklandozó és valóban finomak az ételeik.
Ez biztosan hiányozni fog majd Patriknak az oviban.



a héten Milcsi nem ment úszni, hétvégén náthás volt. (talán inkább lustaságból nem visszük).Kedden Patrik maradt itthon apával, de szerdára kicitromoztuk belőle:) én szerdán voltam benne....a fülem ma nem fáj először. kemény 5 napom volt:(

Milcsi a narancssárga sapkában a fenekét fogja. Olyan kis pici a többiek között. De úgy figyeli Szilvi nénit




ez pedig a múltkori kosármeccsen készült.

huncut Patrikunk:)
Posted by Picasa

2012. január 21., szombat

Isten éltesse Apát!


ismét kezdődik a szülinapos szezonunk:) Ma ünnepeltünk, mamáék is eljöttek.

Itt van Bogi és Kitti is, tegnap hoztuk haza dédimamát a kórházból. nagyon nagyon gyenge. 3 hete nem eszik.....

Nekem újra külső hallójárat gyulladásom van-fülészeten kezdtünk reggel.

A gyerkők jól vannak, pedig a fél ovi nem jár, de hála Istennek, Milcsi nagyon jól bírja. Úszni folyamatosan jár. Isszuk reggelente a mézes-citromos teát. Én erre esküszöm, és a pozitív rezgéseinkre:)
Továbbra is állandóan a papír repülőt gyártja, és beszél, és kérdez és számol. Most a bolygók nagyon érdeklik-kapóra jött ez az űrszonda a múlt héten;)
Patrik továbbra is énekel, szaval. Feláll a kisszékre, "mikrofon"t vesz a kezébe és mondja, mondja, aztán meghajol. 29ig számolt ma a Bogiéknak, a 27kimaradt;) Még mindig olyan kis Bogyó, és mégis olyan, de olyan nagyfiú.

2012. január 10., kedd

Visszakerült a pelus

tanácsokat kértünk, olvastunk, mérlegeltünk, végül úgy döntöttünk- a gondozó néninkre hallgatunk, és visszaadjuk Patrikra éjszakára a pelust.

annak ellenére, hogy éjjelente 2szer ébredünk pisiltetni, újra rendszeresen pisis az ágyneműje már hajnal2kor(pedig 23kor is pisiltettem).

a gondozó néni szerinte ez a legrosszabb, hogy ébresztem, és nagy fiú Ő már, elbeszélgethetünk vele, hogy kisbabáknak való a pelus, de hogy nyugodtan aludjon, büdös a pisi stb. ráadjuk csak éjszakára a pelust.
Ma így tettünk.
Bogi ma elment. nagy bánatunkra. a Fiúk annyira de annyira nem hagyták levegőhöz jutni.
Bogi vigyenaz oviba, Bogival megyek pisilni, Bogi jöjjön értem....

Így í kéréseknek eleget téve Bogi és Nagyi hozták el tegnap Milcsit az oviból, utána mentek Patrikért a bölcsibe.
Bogi készítette a képeket.

Dédi hol gyengébb, hol jobban van.
Posted by Picasa

2012. január 8., vasárnap

könnyedén visszaálltunk a korai ébresztéshez és reggeli rohanáshoz....
sőt, Milcsi a 6.50es busszal menne már.
Patrik az öltöztetéskor rúgkapál, ellenkezik, de az utcában már megnyugszik.Apának nem könnyíti meg a helyzetét.

Milánnal kedden-szerdán-pénteken 5re apa úszni megy, nekem továbbra is hétfő-péntek edzés, így nyugis, itthon ülős esténk csak a csütörtök.

Milcsinek újra elkezdődött ez a "nagyon mérges vagyok Rád, Apa (vagy Anya)!" és akkor majd szétdurran....de igazából oka sosincs, hogy így dúl-fúl.

Patrik megy utána, amit Milcsi mond, vagy csinál, azt Patrik is.
Újra nem autóznak, állatoznak, kutyásat játszanak.

Tegnap Gyöngyiék látogattak meg Bennünket, ma Bogit várjuk.

A szolnoki dédi kórházban van, infúziókat kap, mert gyengén volt nagyon.