2012. március 4., vasárnap

Patrik jellemzése

Patrik gondozó nénijétől kaptuk és most közzé tesszük:

Bölcsődei csoportos gyakorlat


Gyakorlat helye: Jósika úti bölcsőde, Szolnok

Gyakorlat letöltésének időpontja: 2012. január 17.-19.

Gyakorlatvezető neve: Aranyosné Szabó Ágnes

Gyakorlatomat 2012-01-17 - 2012-01-19 között töltöttem a Szolnok MJV Önk. Egészségügyi és Bölcsődei Igazgatóság, Jósika úti módszertani bölcsődében, a hetes csoportban.

A teljes csoportlétszám 13 fő, 4 kislány és 7 kisfiú. Megfigyeléseimet Patrik tevékenységeiről írom, aki most 33 hónapos.

Érzelmi állapot:

Megfigyelésem során Patrikot kifejezetten nyitott, kedves, érdeklődő kisfiúnak ismertem meg. Érzelmi állapotát tekintve kiegyensúlyozottnak vélem, derűs, optimista. A környezetében lévő felnőttekkel, és gyerekekkel barátságos. Nagyon sokat nevet, mosolyog, örömét hangos kacagással fejezi ki. Játék közben társaival könnyen teremt kapcsolatot, a velük folytatott tevékenységek során a legvidámabb. Sírni a három nap alatt nem láttam.

Felnőttekhez való viszonya:

A gondozónővel kapcsolata szeretetteljes, bizalmon alapul. A vele töltött időben arca derült, látható, hogy szívesen van a társaságában. A gondozási műveletek alkalmával segítő, támogató megerősítéseit szívesen fogadta, figyelt rá. Az öltözködésben, fürdőszobai teendőkben, evésben önálló, rutinos. Ritkán szorult segítségre, a kéréseket elfogadta, és teljesítette azokat. A közvetlen testi érintéseket, öleléseket nem igényelte állandóan, de a simogatásokat, érintéseket szemkontaktussal nyugtázta. Nem jellemző, hogy segítséget kért, mert a csoportban kialakított stabil napirendet már jól ismeri, eligazodik benne, tevékenységében ezért önálló.

A csoportban dolgozó társgondozónővel kevésbé közvetlen, de őt is elfogadja, ismeri. A szemlélő számára könnyen felismerhető, hogy ki a saját gondozónője. Vele közlékenyebb, először neki mutatja meg a műveit, elmeséli neki élményeit, játék közben néha keresi tekintetét, megerősítését várja, és kapja. Velünk, látogatókkal előbb rövid ideig félénken viselkedett, majd távolságtartó volt, de később már felvette velem a szemkontaktust, mosolygott, kérdéseimre röviden válaszolt.

Étkezés

A megfigyelések alkalmával azt tapasztaltam, hogy az étkezéseket türelemmel várta, ismeri a gondozási sorrendet, és nyugodt volt, amíg a gondozónő az ő tányérjába is szedett ételt. Az asztalhoz mindig ugyan arra a helyre ült, érdeklődéssel figyelte az ételt. Jóízűen, szívesen és sokat evett. Örömét lelte az étkezésekben, nem válogatott. Általában kért még repetát. Reggel a középre helyezett tányérból önállóan vett még, tízórait, vagy ebéd közben a gondozónő kérdésére bólintott, válaszolt, hogy kér-e még.

A poharát két kézzel tartotta, szájához emelte, és nagy kortyokkal ivott. Ha kért még innivalót, türelmesen várta meg, amíg gondozónője megtöltötte újra poharát. Ivás után szalvétával törölte meg száját.

Ebédnél a kanalat lazán marokra fogta, könyökét magasra emelte, kanalát befelé fordította. Nagy falatokat merített, és nagyra nyitotta száját. Kifejezetten jó ízűen evett, de néha sok ételt tömött be a szájába. Nem válogatott az ételben, az ebédből több alkalommal is kért még. A fő étel elfogyasztása után szalvétával megtörölte száját. Tányérját félre tette. A gyümölcsből is szívesen fogyasztott, marokra fogva jóízűen ette meg. A gyümölcsöt magasra nyúlva vette el, vigyázva, hogy az előtte lévő poharat ne üsse le. Étkezés közben nyugodt volt, és láthatóan örömét lelte benne, lekötötte figyelmét. Evés közben nem beszélgetett. Étkezés után száját alaposan megtörölte, felállt, székét betolta a helyére.

Öltözködés, fürdőszoba használat

Megfigyelésem során úgy láttam, hogy Patrik teljesen önállóan képes levetkőzni és felöltözni. Az öltözködésben szívesen részt vett, élvezettel vette le, és vette fel a ruhadarabokat, sikerélménye volt a tevékenység közben. A gondozónő kérésére pl. udvarra menetel előtt, azonnal elindult a fürdőszobába WC-zni. A WC-ülőkéjét felhajtotta, egyedül letolta a harisnyáját, majd az alsónadrágot is. Állva pisilt, majd önállóan felöltözött. Nem volt szüksége a gondozónő irányítására, segítségére, esetleg csak a ruháját kellett megigazítani. Kézmosáskor egyedül megnyitotta a csapot, a folyóvíz alá tartotta a kezét, szappant forgatott a kezei között, öblített, majd elzárta a csapot. A törölközőjét levette az akasztóról csipeszfogással, megtörölte a kezét, majd visszaakasztotta azt a helyére. Öltözködéskor a polcról leemelte a csizmáját. Mamuszát levette, elvette a gondozónőtől a melegítőjét. Ügyesen egyedül vette fel a nadrágját. Csizmáját felhúzta, és a kabátját levette a fogasról. Sapkáját a fejére húzta, sálát a nyakába tette. A kabátot is egyedül vette fel. Zipzárját illesztgetni próbálta, de a gondozónő segített felhúzni. Vetkőzéskor kabátján a zipzárt lehúzta, levette azt, sapkáját, sálját az ujjába próbálta dugni. Kabátját visszaakasztotta, papucsát elővette. Csizmáját önállóan levette, felvette papucsát, helyére tette csizmáját. A tükör előtt elővette a fésűjét, megfésülködött. Mind a mosdóban végzett teendőkben, mind az öltözködésben ügyes, rutinos, önálló. A feladatokat tempósan végezte, folyamatosan, nyugodtan. Nem húzta az időt, örömmel vett részt benne.

Alvás:

Étkezés után az asztaltól felállt, mamuszát a matracához vitte, papucsát párban hagyva lefeküdt, betakarózott, hasra fordult, és nagyon gyorsan elaludt. Ottlétem alkalmával nem volt alvókája.

Mozgás:

Patrik 33 hónapos, ezért természetesen már jár. Járásáról a felesleges mozdulatok már lecsiszolódtak, nyújtott derékkal, nyújtott térdekkel, párhuzamos lábfejekkel biztonságosan, szépen jár. Mozgása viszonylag jól koordinált, lépései még egyenlőtlenek, rövidek. Mozgásai a megfigyelt napokon sokfélék voltak: járkált, ugrált, kicsit szaladgált, közben néha megpihent, és a puhasarokban hosszabb-rövidebb időre elmélyült játékot folytatott: babát fektetett a babakocsiba, épített, mesekönyvet nézegetett, vagy szituációs játékokat játszott. Úgy láttam, hogy nagyon érdeklődő, aktív, tevékeny. Mozdulatai kényelmesek, nem kapkod, de mindig kitalál egy másik játékot, és az újabb játékhelyzetek alakmával helyét változtatja. A csoportszobában a megfigyelések alatt a legtöbb időt a babakonyhában, és a puha sarokban töltötte.

A gyakorlat ideje alatt a csoportszobában mozgásfejlesztő eszköz nem állt a gyerekek rendelkezésére.

A teraszon Patrik nagyon aktív, a kint lét idején leginkább motorozott, néha leszállt motorjáról, szaladgált kicsit, de inkább a motorral játszott tovább. Motorját igen gyorsan hajtotta, néha figyelmezetni kellett, hogy lassabban hajtson. A motort néha páros lábbal, máskor váltott lábbal hajtotta.

Értelmi fejlődése:

Tág érdeklődési körét játékának változatossága tükrözi. „Mintha” játékokat játszik: néha ő a kutya, máskor élményeiből meríti ötleteit, szívesen játszott kislány társával a konyhában, főzött, evett, tüzet „gyújtott”, Tv-t nézett, és kedvenc meséjének főcímdalát végig énekelte. Játéka közben több alkalommal szituációhoz illő dalokat hangicsált. Állandóan figyelt, figyelme lankadatlan, észrevett minden újat, érdekeset. Folyamatosan beszélgetett, párbeszédet folytatott társával, érdeklődött, válaszolt, mindenhez tudott valami oda illőt fűzni. Csoportszobában, gondozási egységben jól kiismeri magát, otthonosan mozog benne. Amikor újságot, vagy könyvet nézegettek, figyelte a képeket, a kérdésekre jól válaszolt. A képekre mutatott, és megnevezte az ott látottakat. A színeket felismerte, és megállapításokat tett: - Ez olyan, mint az én ruhám. – Ez lányos, mert rózsaszín. – Összefüggéseket ismert fel.

Beszéd:

Patrik szinte teljesen tisztán beszél, kerek összetett mondatokban, összefüggően. A hallott információt jól értelmezi, a kérdésekre válaszol, ő is képes kérdéseket feltenni. Sokat és összefüggően beszél társaival, és gondozónőjével. Volt, amikor társával játék közben beszélgetett, és csak a játékot figyelő személy és a játékosok tudták, miről folyik a csevely, mert nem egész mondatokban beszéltek, szinte fél szavakból is megértették egymást. - Ez szituatív beszéd. Máskor ugyan csak játék közben figyeltem meg, hogy nem feltétlen társához beszélt játéka közben, hanem csupán magát irányította beszélgetése közben. Ilyenkor hangosan közölte gondolatait, de nem várta, hogy a gondozónő, vagy a társa válaszoljon neki.

Gondozónőjét, társait nevén szólította. Szókincse gazdag, kívánságát, akaratát, ötleteit szóval is kifejezte. Szófajokat vegyesen használta, - használt főneveket, mellékneveket, igéket, számneveket, - és helyesen ragozta.

Játék:

Nagyon hamar észrevettem, hogy Patriknak valószínűleg az egyik legjobb kapcsolata Trixivel van. A három nap alatt végig vele játszott, nagyon jól össze vannak szokva. Követték egymást, közösen ötleteltek. Ebben a kapcsolatban a kisfiú a dominánsabb, a játékba ö viszi az új ötleteket legtöbb alkalommal.

A főzőkonyhában sok időt töltöttek. Patrik az asztalnál üldögélt, és a tányérjába tett ételeket „kóstolgatta”. Folyamatosan csevegett a két gyerek. A konyhában tálakat tettek egymásba, ételeket pakoltak bele. Ki-be rakodtak. Kitalálták, hogy mit esznek. Kavargatták az ételt. Néha átszaladt a puha sarokba, és egymás mellett üldögéltek. Babáztak, babakocsit tologattak, vagy éppen anyás-apás játékot játszottak. A babakocsiban lévő babát a bölcsibe vitték. A babakonyhába és a puhasarokba a több alaklommal visszatért. A gyakorlatom alatt úgy vettem észre, hogy a legkedvesebb játéka egy sárga kacsa-táska volt. Ezt sokszor kereste, számon tartotta, hogy hová is tette, telefont rakott bele. Ha nem találta, megkérdezte Trixit, hogy hol van. Együtt megkeresték, majd felakasztotta a konyhába. Szituációkat talált ki, „mintha” játékokat játszott. Pl.: leült a puhasarokba, és hívta Trixit Tv-t nézni. Vagy pl. a puha sarokban ücsörög, párnát igazgat, a fejét rá tette. Alvósat játszott. – Alszok – Felébredtem! Vagy kutyának képzelte magát, tányérból lefetyelt. Utánozza a kutya ivását, hangját, halkan „ugatott”: - Vau-vau, csontot kérek, Trixi!- Trixi a tenyerét nyújtotta, Patrik pedig „evett” belőle.

Patrik játékát a változatosság, kreativitás, és aktivitás jellemezte.

Társas kapcsolatai:

Patrik a csoportban központi szerepet tölt be. Minden társával jó kapcsolatban van, több gyerekkel is szívesen játszik, de Trixi a legkedvesebb barátja. Vele játszik a legtöbbet, sokat beszélgetnek, néha megsimogatja, kedveskedik vele. Nem került vele még apró konfliktus helyzetbe sem. Volt rá példa, amikor a kislány egy másik kisfiúval játszott, az el akarta venni játékát, és Patrik közbe lépett, óvta Trixit, nem engedte, hogy elvegyék tőle a játékát. Társaival durván egyszer sem viselkedett, de őt sem bántják társai.

Összegzés:

Nagyon örülök, hogy ezt a három napot ebben a csoportban tölthettem. A gondozónők nagyon kedvesen fogadtak bennünket, sokat segítettek, rengeteg információval szolgáltak. Jó volt látni, hogy hogyan foglalkoznak a gyerekekkel, hogyan gondozzák őket, milyen módon is terelgetik őket a helyes irányba.

A csoportban kellemes a légkör, jó a hangulat. A gyerekek nyugodtak, jókedvűek, kiegyensúlyozottak. Ezt a gyerekek játékának sokszínűségéből, és a gondozónőkhöz való pozitív viszonyulásukból mértem le. Elfogadják a gondozónők kéréseit, a gyerekek nyugodtak, nem volt egyszer sem sírás a három nap alatt. Öltözködésben, fürdőszoba használatban, étkezésben önállóak, egymással a gyerekek elfogadóak, és együtt játszanak. Azt gondolom, hogy ez a kellemes légkör a szeretetteljes gondozónő-gyermek kapcsolatnak, a gondozónők következetességének, a jól kialakított napirendnek, és az állandóságnak köszönhető.

Patrikban egy nagyon kedves, aranyos, és okos kisfiút ismertem meg. Rendkívül jól kommunikál, jól teremt kapcsolatot társaival, öröm nézni a játékát. Mozgásában, játékában, önállóságában a korához képest jól fejlettnek tartom.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése